Ahhoz, hogy testünk rendben működjön, elengedhetetlen feltétel az akadálymentes keringési rendszer. Mi kell ehhez? Az, hogy a verőerek, visszerek és hajszálerek olajozottan tudják szállítani a vért. A három típusú ér sok mindenben különbözik egymástól.
Hogyan működnek a visszerek?
A vénák a hajszálerekből kiindulva, egyre nagyobb erekbe rendeződve gyűjtik össze a testben az “elhasznált” vért, és szállítják a szív felé, ezért is hívják őket visszereknek. Visszere tehát mindenkinek van, és kell is, hogy legyen. A visszér és a véna elnevezés ugyanazt az értípust jelöli.
A visszerek falában kis billentyűk biztosítják a vér egy irányban történő áramlását. Feladatuk, hogy a vér a vénákban csak a szív felé tudjon haladni és ez ülő és álló testhelyzetben is tökéletesen megvalósuljon. A billentyűk csak a visszerekre jellemzőek, és minden típusú vénában megtalálhatók.
A vénás érrendszer a felületes és mélyen futó vénák összessége. Amit a bőrötök alatt kéken átsejleni láttok, azok a felületes visszerek. A mélyvénás rendszer számunkra láthatatlan, mert a csontok mentén, és az izmok között haladnak a visszerek. A két rendszer összekötő vénákkal kapcsolódik egymáshoz. Normál esetben a vénás vér a felületes vénákból a mély vénákba ömlik, és onnan két nagy törzsbe rendeződve jut a szívbe.
A gravitációval szemben történő áramlást a lábakban az izmok összehúzódása, az izompumpa segíti. A vér visszaáramlását a visszér billentyűk gátolják meg.
Visszerek védelme izompumpa gyakorlatokkal
Napjainkban a felnőtt lakosság nagy része küzd visszér problémákkal, ezért érdemes odafigyelni és ideje korán megtanulni, hogyan védekezhetünk a visszérbetegség kialakulása ellen. Ebben sokat segíthetnek a vénás értorna speciális izompumpa gyakorlatai.
Az izompumpa gyakorlatokat a visszerek védelmében érdemes naponta elvégezni, ezzel segítve a láb vénáinak könnyebb kiürülését.
Különösen fontos az izompumpumpa gyakorlatok elvégzése az álló és ülő munkát végzőknek. Ezek a karbanmtartó gyakorlatok egyszerűek, melyet mindenki könnyűszerrel elsajátíthat. Akik már visszérbetegségben szenvednek, vagy volt trombózisuk, azok számára kötelező lenne a vénás értorna napi elvégzése.
A vénás értornát én egyéni foglalkozás keretében tanítom és alakítom a pácienseim alkatához. Együtt végig csináljuk az otthonra szánt feladatokat. Megbeszéljük az életmód javaslatokat és a visszerek további állapotromlásának megelőzését. Az általam készített írásos gyakorlat gyűjtemény segít abban, hogy ne merüljenek feledésbe a visszértorna hatékony gyakorlatai, és könnyű legyen az otthoni gyakorlás.
A vénás torna fő elemei:
- a gyors apró mozgások – bokakörzés, lábfej integetés, lábujj “bekarmolgatás”
- a lábemelések
- a lábkörzések
- a hasi légzés és különböző légzőgyakorlatok
Ezekkel az egyszerű, de nagyszerű gyakorlatokkal, melyet minden korban és testalkattal könnyen el lehet végezni, sokat segíthetünk a láb visszerek egészségének és szépségének megőrzésében. A gyakorlatokat azoknak is érdemes rendszeresen elvégezni a visszér karbantartás érdekében, akiknél visszér betegség még nem alakult ki.